تبلیغات
بسطام آنلاین - ‌آشنایی با جنگل، تنگه و آبشارهای قطری بسطام
بسطام آنلاین
سایت شهرستان نمونه گردشگری بسطام


مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان از تنگه و آبشار قطری بعنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری بسطام یاد کرد و گفت: این منطقه یکی از بکرترین مناطق جنگلی استان محسوب می‌شود.

محمدحسین بحرالعلمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، با بیان اینکه تنگه و آبشار قطری در جنوب شرقی روستای ابر واقع شده است، افزود: این آبشار 41 کیلومتر از مرکز شهرستان فاصله دارد که 36 کیلومتر آن آسفالت و 5 کیلومتر آن راه شوسه است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان‌، بهترین زمان بازدید از این جاذبه گردشگری را بهار تا پاییز عنوان کرد و تصریح کرد: در این فصل، تنگه و آبشار قطری چشم اندازهای بسیار زیبایی دارد.

وی یادآوری کرد: این منطقه از بارش سالانه نسبتاً بالایی برخوردار بوده و به دلیل اقلیم معتدل و نسبتا مرطوب، پوشش گیاهی خوبی دارد.

بحرالعلومی با اشاره به تنوع موجود در گونه‌های گیاهی این منطقه خاطرنشان کرد: ارس، اسپرس خاردار، انواع گون، درمنه کوهی، بومادران، زرشک، نسترن، کلاه میرحسن و چوبک و... از جمله گونه های گیاهی این منطقه است. ضمن اینکه در زیست گاه های پیرامونی این منطقه گونه های جانوری متنوعی از جمله گرگ، خرس قهوه‌ای، پلنگ، خوک وحشی،گراز، روباه، خرگوش، کل،شوکا، کبک دری، قرقاول، بلدرچین، شاهین و... نیز زیست دارند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان با اشاره به اینکه منطقه قطری در شمالشرق شهرستان شاهرود و در جنوب شرق روستای ابر واقع شده است گفت: این تنگه و آبشار که در حاشیه جنوبی تقاطع جنگل ابر و جنگل اولنگ قرار دارد، یکی از بکرترین مناطق جنگلی استان سمنان است و دارای چشمه سارهای متعدد و چشم اندازی است.

بحرالعلومی با اشارهبه راههای دسترسی به این جاذبه گردشگری، خاطرنشان کرد: برای دسترسی به این منطقه از شاهرود به سمت آزاد شهر حرکت کرده و پس از حدود 30 کیلومتر در شمال جاده اصلی جاده‌ای آسفالته منشعب می‌گردد که به سمت روستای ابر می‌رود و تابلوی ابر در ابتدای آن نصب شده است.

وی اضافه کرد: این جاده را حدود 6 کیلومتر دیگر که ادامه دهید جاده به دو شاخه تقسیم می‌شود. جاده خاکی شرقی را انتخاب کرده و پس از حدود 5 کیلومتر به قطری می‌رسید. در جنب امامزاده قطری دره‌ای مشخص وجود دارد که یک مسیر پاکوبی در آن وجود دارد که باید این مسیر تقریبا دو کیلومتری را طی کنید تا به آبشار قطری برسید.

وی همچنین گفت: در کف دره‌ای که به این منطقه ختم می‌شود، یک رودخانه دائمی جریان دارد. همچنین این مسیر دارای چندین آبشارک نیز هست.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان با اشاره به دیگر جاذبه‌های پیرامونی این منطقه افزود: علاوه بر جنگل ابر که در نزدیکی این منطقه واقع شده، آستان مقدس امامزاده سراوین قطری نیز از جاذبه‌های گردشگری مذهبی این منطقه محسوب می‌شود. همچنین یک حمام قدیمی از دیگر جاذبه‌های این منطقه است.

وی با اشاره به زیبایی‌ها و ویژگی‌های جنگل قطری یادآوری کرد: جنگل قطری با 2400 متر ارتفاع یکی از جنگل‌های نادر ایران محسوب می‌شود و چشمه سارهای متعدد و آبشار‌های زیبای آن‌، چشم هر دوستدار طبیعتی را به حیرت وا می‌دارد.

 
برچسب ها: بسطام، شهرستان بسطام، آبشارهای قطری، جنگل، استان سمنان،
ارسال توسط بسطام آنلاین
ساعت
پیوند های روزانه
آب و هوای بسطام
نوبت شما