تبلیغات
بسطام آنلاین - مشکل روستاهای پشت بسطام تامین آب آشامیدنی است/ گاز رسانی به روستای تاش با تخصیص اولین بودجه
بسطام آنلاین
سایت شهرستان نمونه گردشگری بسطام


معاون استاندار سمنان و فرماندار ویژه شهرستان شاهرود در برنامه دهگردشی خود به ده روستای بخش پشت بسطام با هدف آشنایی مستقیم با مشکلات مردم و رفع آن در سفر به این روستاها از نزدیک با مردم این بخش آشنا شد.

به گزارش خبرنگار مهر، دهگردشی فرماندار ویژه شاهرود در یک روز کاری و پر مشغله به ده روستای بخش پشت بسطام به همراه 15 نفر از مدیران دستگاه های دولتی، به حل مشکلات و شکل گیری مصوباتی انجامید که پیگیری های مستمر مردم و مسئولان می تواند کمک شایان ذکری به حل آن ها داشته باشد. روستاهای علی آباد، میان آباد، گرجی، قهج علیا و سفلی، زرگر، تاش علیا و سفلی و ... میزبان فرماندار و مدیران شهرستان شدند تا با بیان رو در روی مشکلات قدمی در راه حل آن ها بردارند.

اولین نقطه حضور فرماندار و همراهانشان روستان میان آباد بود و روستاهای علی آباد و گرجی نیز میهمان این روستا شدند تا مسائل و مشکلات خود را به گوش مسئولان شهرستان برسانند.

تامین آب آشامیدنی و عدم اجرای طرح هادی مهمترین مشکلات روستاهای منطقه میان آباد

یکی از اعضای شورای شهر علی آباد با اشاره به اینکه این روستا 234 نفر جمعیت ساکن و بیش از یک هزار نفر جمعیت متغییر دارد افزود: بیشتر امکانات زیربنایی شامل برق، آب، گاز، تلفن، جاده آسفالته، حمام و ... بعد از انقلاب به این روستا آمده ولی مشکلاتی از جمله پوسیدگی لوله های آب به دلیل قدمت و هرز رفت آب امروز باعث مشکلات عدیده ای در فصل های مختلف در روستا می شود.

وی دیگر مشکلات این روستا را اینگونه بیان کرد: طرح هادی با 30 درصد پیشرفت به دلیل کمبود امکانات متوقف شده است، برای ایجاد مهاجرت معکوس نیاز به تغییر کاربری و ایجاد مسکن داریم ولی نهادهای مرتبط همکاری نمی کنند، کمبود سالن های ورزشی و غسال خانه نیز از دیگر مشکلات مهم این روستاست.

نماینده اعضای شورای روستای گرجی نیز در این دیدار مشکلات سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان مدارس، عدم انجام طرح هادی در این روستا، کمبود آب کشاورزی برای 700 هکتار زمینی که 200 هکتار آن سال هاست به دلیل کمبود آب آماده زراعت نمی شود و مشکل تغییر کاربری از عمده ترین مشکلات این روستا معرفی کرد.

یکی از اعضای شورای میان آباد نیز با بیان این مطلب که این روستا با 600 نفر جمعیت ساکن نیاز به تکمیل خانه عالم دارد خاطر نشان کرد: متاسفانه اکثر مردم منطقه تحت پوشش کمیته امداد هستند و نمی توان برای کمک مالی از آن ها توقع داشت.

وی عدم وجود وسیله نقیله از روستا به سمت شهر را مهمترین مشکل مردم منطقه دانست و تصریح کرد: ورودی این شهر دچار مشکل است و با وجود تشکیل پایگاه بسیج بسیار فعال و زمین برای ایجاد ساختمان متاسفانه اعتبارات لازم در این زمینه هم نداریم و از فرماندار تقاضای بررسی و حل این مشکلات را داریم.

حمایت های فکری و معنوی رهبر بزرگترین پشتیبان دولت

معاون استاندار سمنان و فرماندار ویژه شهرستان شاهرود نیز در این دیدار به حضور ارزشمند مردم در انقلاب اسلامی برای مقابله با هجمه دشمن اشاره و عنوان کرد: یکی از ویژگی های اصلی این انقلاب ارتباط مستقیم مردم و مسئولان برای حل مشکلات بوده و همین ویژگی عامل رشد، پیشرفت، بالندگی و پیروزی انقلاب به شمار می رود.

سید محمد رضا هاشمی با بیان نعمات الهی که شامل حال همه بندگان می شود اذعان داشت: حضور مسئولان در میان مردم یک وظیفه است که باید به نحو احسن به انجام برسد هر چند نمی توانیم مدینه فاضله بسازیم ولی می توانیم مشکلاتی هر چند کوچک از مردم منطقه را مرتفع کنیم.

وی بزرگترین پشتیبان دولت را حمایت های فکری و معنوی رهبر معرفی کرد و ابراز داشت: تدین و فرهنگ مردم روستا بیشتر است و کمتر دچار آسیب های اجتماعی، فرهنگی و ... می شوند ولی اگر مهاجرت به شهر ها داشته باشند علاوه بر ایجاد حاشیه نشینی در شهر، با تک تک این مشکلات مواجه شده و از اصل و ریشه خود دور می شوند.

در ادامه این جلسه هر یک از مدیران در راستای مشکلات مطرح شده توضیحاتی داده و راهکار حل مشکل را برای مردم تشریح کردند و در پایان مصوبات این سفر در این سه روستا اینگونه بیان شد: بنیاد مسکن برای تامین زمین مسکونی در منطقه تلاش کند و مردم هم برای ساخت و سازهای خود حتما به دنبال مجوز از نهادهای مربوطه باشند، برای سرویس ایاب و ذهاب مدیریت به عهده دهیاری ها یا بخشدار باشد و هر چه سریعتر به این موضوع رسیدگی کنند، افرادی که مجوز دامداری دارند منعی برای دریافت مجوز آب ندارند، رفع ترکیدگی ها و اتصال انشعابات آب هم باید در اسرع وقت انجام شود، بعد از بازدید مسئولان ورزش شهرستان از روستاها مدرسه یا هر فضای مناسب دیگری برای ورزش در نظر گرفته شده و در حد مقدورات امکانات ورزشی در اختیار مردم قرار گیرد.

آبیاری سنتی در زمین های کشاورزی موجب هدر رفت آب در منطقه می شود

در ادامه این سفر فرماندار ویژه شاهرود به منطقه گلستان متشکل از شش روستا رفت. در این جلسه نمایندگان قهج علیا و سفلی، زرگر و نماینده کل منطقه گلستان مشکلات منطقه خود را بیان کردند.

نماینده گلستان با اشاره به مشکل هدر رفت آب به دلیل ترکیدگی لوله های پوسیده، نامساعد بودن موقعیت خیابان ها و کوچه ها، عدم تقسیم نا مناسب اعتبارات صندوق توسعه حمایت بخش کشاورزی در منطقه، نبود ایستگاه آتش نشانی، مشکل حمل و دفن زباله، مشکلات طرح هادی اظهار داشت: در بخش کشاورزی هم به دلیل آبیاری سنتی میزان زیادی آب هدر می رود، داندانپزشکی، آزمایشگاه، زمین چمن، فوتبال ساحلی، پیست دوچرخه سواری و ... را جز نیازهای مردم این منطقه معرفی کرد.

نقش اصلی در کمرنگ کردن تحریم ها و تحقق اقتصاد مقاومتی بر عهده مردم است

مقام عالی دولت در شهرستان شاهرود نیز با تاکید بر اینکه نگاه دولت در کار و خدمت آرامش بخش است و جامعه هدف او قشر محروم جامعه گفت: بیشتر مشکلات جوامع بشری به دلیل فراموش کردن مسائل دینی و فرهنگی است.

هاشمی افزایش طلاق، بی حرمتی در خانواده ها و ... را به دلیل بی توجهی به مسائل دینی و ورود لقمه شبهه ناک به حریم خانواده دانست و افزود: اصول دینی در خانواده های ما کمرنگ شده و همین عامل باعث عملکرد اشتباه، خشکسالی، سیل و ... می شود.

وی افزایش دانایی و بصیرت را ضروری خواند و خاطر نشان کرد: ما از ابتدای انقلاب اسلامی در تحریم بودیم و هرگز این تحریم ها برداشته نشده ولی نقش اصلی در کمرنگ کردن تحریم ها و تحقق اقتصاد مقاومتی که خواست مقام عظمای ولایت امام خامنه ای است را مردم به خصوص خانم ها بر عهده دارند.

برای تغییر پیمانکار و استفاده از آبدار بومی اقدامات لازم انجام شود

معاون استاندار سمنان، صرفه جویی، عدم چشم و هم چشمی، دوری از تجمل و مد گرایی را در این زمینه موثر دانست و تصریح کرد: در حد توان مطالبات مردم را پیگیری می کنیم و به یاری خداوند تا مهرماه جلسه دیگری در همین روستا با حضور کسانی که مشکلات را مطرح کرده اند برگزار می کنیم و روند پیگیری و نتیجه آن را بیان خواهیم کرد.

در این جلسه نیز بعد از توضیحات مدیران شهرستان به مباحث مطرح شده مربوط به خود مصوب شد: تمام نقاط مورد نیاز ترمیم لوله کشی ها شناسایی و در حد توان تعویض یا ترمیم شوند به شرط این که مردم اخلاقا قول بدهند که بدهی های خود را به شرکت آبفای روستایی پرداخت کنند، برای تغییر پیمانکار و استفاده از آبدار بومی هر چه سریعتر اقدامات لازم توسط اداره مربوطه انجام شود.

 درخانیاب روستایی که از امکانات اولیه زندگی نیز محروم است

سپس فرماندار و هیئت همراه به روستای تاش علیا حرکت کرده و بعد از استقبال امام جمعه مجن و اقامه نماز ظهر و عصر با حضور مردم و شوراهای شهر روستاهای تاش علیا و سفلی و شهر مجن مشکلات منطقه مورد بررسی قرار گرفت.

نماینده روستای تازه تاسیس و 22 خانواری "درخانیاب" با اشاره به این که بیشتر خانه های این روستا فاقد روشنایی است عنوان کرد: مشکلات آب شرب، نبود گاز و تلفن و برق، جاده خاکی و نامناسب ابتدای روستا تا جاده اصلی به طول یک هزار و 500 متر و عدم اجرای طرح هادی از عمده ترین مشکلات منطقه است.

حمایت های افراطی محیط زیست از وحوش عامل تهدید انسانی در منطقه

یکی از اعضای شورای تاش نیز به نمایندگی از دو روستا با بیان این مطلب که از افتخارات این روستا تربیت 45 روحانی معزز در مقامات علمی بالا و تقدیم 24 شهید و جاوید الاثر به انقلاب است اذعان داشت: این روستا از سال های قبل از انقلاب به خطوط تلگراف و تلفن مجهز بوده، بعد از انقلاب خوشبختانه برق و آب آشامیدنی نیز به این روستا راه یافت ولی متاسفانه این روستا همچنان از نعمت گاز بی بهره مانده است.

وی قدمت ساختمان ها و خطر تخریب آن ها به دلیل زلزله های اخیر، نبود خانه بهداشت، تردد کامیون ها در جاده نامناسب این منطقه به دلیل وجود چند معدن، عدم وجود وسیله نقلیه مناسب برای حمل و نقل روستائیان به شهر و بالعکس را از دیگر مشکلات عمده مردم این روستا ها معرفی کرد.

این عضو شورای روستای تاش پوسیدگی لوله های آب، آلودگی محیط زیست منطقه به دلیل وجود گردشگران و نبود دیوار ساحلی برای رودخانه و احتمال طغیان آب را نیز مطرح کرد و ابراز داشت: حمایت های افراطی محیط زیست از وحوش باعث تهدید انسانی در منطقه شده است.

گاز رسانی به روستای تاش اولویت کارهای عمرانی شهرستان شاهرود

معاون استاندار سمنان با اشاره به این مطلب که عدم وابستگی به نفت با گسترش صنعت گردشگری اتفاق می افتد اظهار داشت: نباید از حضور گردشگران در منطقه ابراز ناراحتی کرد ولی دهیاری و مسئولان روستا باید این حضور را مدیریت کرده و برای بهره برداری مناسب از آن برنامه ریزی کنند.

هاشمی با اشاره به اختصاص بودجه 23 میلیارد تومانی برای گاز رسانی به شهرستان گفت: اولویت در این مسئله به دلیل سرمای بیش از حد حوا در بیش از هفت ماه سال، روستای تاش خواهد بود.

در این روستا نیز بعد از توضیح مدیران به مسائل مطرح شده مصوب شد: گاز رسانی این روستا در اولویت قرار بگیرد، کارگروهی برای حل مشکلات وجود معدن در منطقه شکل گیرد، برای دیوار رودخانه مکاتبات لازم انجام شود، برای ایجاد طرح هادی در مناطقی که از این طرح محروم مانده اند کارگروهی متشکل از نماینده جهاد کشاورزی، بنیاد مسکن، دهیار و نمایندگان مردم تشکیل شود.
طبقه بندی:
برچسب ها: روستاهای بخش پشت بسطام، تامین آب آشامیدنی، گاز رسانی، فرماندار ویژه، بسطام، شهرستان بسطام،
ارسال توسط بسطام آنلاین
ساعت
پیوند های روزانه
آب و هوای بسطام
نوبت شما