تبلیغات
بسطام آنلاین - كتاب «شفایافتگان علی ابن موسی الرضا(ع)» اثر پژوهشگر بسطامی رونمایی شد
بسطام آنلاین
سایت شهرستان نمونه گردشگری بسطام


آیین رونمایی از كتاب «شفایافتگان علی ابن موسی الرضا(ع)» و تجلیل از سیدهادی میرآقایی با حضور فرهنگ دوستان و مسئولان در كتابخانه بسطام برگزار شد.

آیین رونمایی از كتاب «شفایافتگان علی ابن موسی الرضا(ع)» و تجلیل از سیدهادی میرآقایی پژوهشگر و نویسنده بسطامی با حضور مدیركل كتابخانه های استان، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر، رئیس كتابخانه های شهرستان و جمعی از فرهنگ دوستان در كتابخانه بسطام برگزار شد.

سیدهادی میرآقایی در این آیین با بیان اینكه بسطام از قرن دوم مشاهیر بسیاری را همچون بایزید بسطامی، قاضی القضات بسطامی، فاضل بسطامی و ... را به جهان علم، عرفان و فرهنگ و ادب معرفی كرده است، گفت: متأسفانه علی رغم فعالیت های گسترده علمی و فرهنگی این بزرگان، شخصیت و آثار ارزشمند آنان مورد غفلت واقع شده است.

وی به آثار برخی از دانشمندان و بزرگان بسطامی و تأثیر آنان در برهه های مختلف تاریخ اشاره نمود و گفت: براساس پژوهش های صورت گرفته، ارتباط تنگاتنگ و اشتراكات بسیار فرهنگی و تاریخی میان خراسان و بسطام  وجود داشته كه ناشی از فرهنگ و تمدن غنی این دیار است.

این پژوهشگر بسطامی در ادامه به شرح مختصری از كتاب «شفایافتگان علی ابن موسی الرضا(ع)» پرداخت و اظهار داشت: این كتاب برگزیده ای از كتاب «وسیلة الرضوان» نوشته میرزا شمس الدین محمد رضوی(متولد سال۱۰۹۰ هجری قمری) از بزرگ خاندان رضوی و رئیس خدام آستان قدس است.

وی با اشاره به شیوه های گردآوری معجزات در این كتاب گفت: میرزا شمس الدین محمد رضوی شاهد بخشی از این معجزات بوده و برخی دیگر را از منابع موثق جمع آوری كرده و به رشته تحریر درآورده است.

میرآقایی در بخش دیگری از سخنان خود مشكل تصادم فرهنگ غرب و شرق را ناشی از عدم وجود دیدگاه اشراقی در غرب دانست و تصریح كرد: این كتاب را باید با دیدگاه اشراقی مورد مطالعه قرار داد و به قول مولانا" محرم این هوش جز بی هوش نیست"

وی تصحیح و توضیح این كتاب در ۲۳۰ صفحه را یادآور شد و افزود: این اثر محصول جانبی كتاب دیگری به نام «تحفة الرضویه» است كه هم اكنون در دست تصحیح می باشد.

در این آیین از تلاش های ستودنی و زحمات بی دریغ سیدهادی میرآقایی در خلق آثاری جاودان و معرفی بزرگان دیار فرهنگ پرور بسطام با اهدای لوح سپاس، تقدیر شد.

سیدهادی میرآقایی مؤلف كتبی همچون «بسطام نامه» و «ستاره ای بر كران خاك»(شرح زندگانی امامزاده محمد فرزند امام جعفر صادق (ع) كه مرقد منورش در مجموعه تاریخی بسطام واقع شده) است.

میرآقایی تصحیح «وسیلة الرضوان» را نیز برعهده داشته و حاصل همكاری وی با سیدجعفر موسوی نوه آیت الله اصفهانی كتاب «حیات جاودانی» است كه به زیور طبع آراسته شده است. 

نگارش بیش از ۸۰ مقاله گوناگون، همكاری با دایرة المعارف آستان قدس رضوی و نیز صدای رضوی از دیگر فعالیت های فرهنگی و ادبی این پژوهشگر و نویسنده بسطامی است.

كتب بسطام پژوهی، مجموعه مقالات مستشرقین و دانشمندان ایرانی و خود نویسنده و روضة الرضوان - جلوه هایی از ارادت شاعران اهل تسنن به حضرت امام رضا(ع) -دیگر آثار این محقق است كه به زودی چاپ شده و انتشار می یابد.

میرآقایی همچنین چندین مقاله از جمله كتاب های وقفی فاضل بسطامی( براساس فهرستی كه آقا بزرگ تهرانی به طور پراكنده در الذریعه آورده است)، پنج شاعر گمنام بسطام و نقد فردوس التواریخ را در نوبت چاپ دارد.
 

 

 

 
 
 

 
طبقه بندی:
برچسب ها: بسطام، شهرستان بسطام، شفایافتگان علی ابن موسی الرضا(ع)»، پژوهشگر بسطامی،
ارسال توسط بسطام آنلاین
ساعت
پیوند های روزانه
آب و هوای بسطام
نوبت شما